pdr

Öncelikli olarak öğretmen, ebeveyn ve öğrenciler ile yürütülen ortak çalışmalarla öğrencilerin sosyal ve akademik performanslarını etkileyebilecek her türlü gelişimsel, psikolojik ve bilişsel süreçlerin takibini yapar, her öğrencinin yaş gelişimine uygun önleyici ve destekleyici programlar üretir, bu programları uygular.

 

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi hem örgün eğitimde olan okullarda hem de özel eğitimde büyük önem taşımaktadır.

Özel Eğitim Alanında Rehberliğin Amacı

  • Bireyin çevresini ve içinde bulunduğu toplumu tanımasına yardımcı olmak
  • Bireyin yeteneklerini en uygun şekilde kullanmasına ve geliştirmesine katkı sağlamak,
  • Bireyin karşılaştığı problemleri çözme ve uygun kararları alma yeterliliğini kazanmasına yardımcı olmak
  • Bireyin toplum içinde severek yapacağı bir meslek sahibi olmasına katkı sağlamaktır.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimi; öğrencilerin bilişsel, sosyal, bedensel ve psikolojik gelişim süreçlerini takip edip, öğrencilere destek sağlamaktadır. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları alanlarda yaptığı çalışmalar, öğrencilerin bu süreçlerine uyum sağlamalarına da yardımcı olmaktadır.

En Önemli Üç Unsur

Destek eğitimin faydalı olabilmesi için en önemli üç unsur : okul – veli – özel eğitim

Okul

Çalışmalarının öğrenci merkezli olması, sınıf içi uygulamalar konusunda öğrencinin ihtiyacına yönelik eğitim planlarının oluşturulması ve öğrenci ile ilgili bilgi akışının sağlıklı bir şekilde yapılması öğrencinin ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Veli

Öğrencinin okulu ve özel eğitim merkezi ile koordineli olarak çalışmaların sürmesinde işbirliği halinde olup öğrencinin eğitim sürecinde daha etkili olmasını amaçlayan çalışmalar yürütmektedir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Çalışmalarda aileden alınan bilgiler ile öğrencilerin değerlendirmelerinin yapılması, eğitim sürecinde veli ve okul ile işbirliği sağlanması amaçlanmaktadır.

okul – veli – özel eğitim işbirliğindeki ilişkide etkin olunmalı ve öğrencinin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar düzenlenmelidir. Bu şekilde öğrenci kendi potansiyelinde en yetkin noktaya ulaşır ve topluma kazandırılmış olur.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri genel olarak öğrenci, öğretmen ve ebeveyn ilişkisini güçlendirmek ve öğrencilerin genel olarak akademik ve sosyal performansını geliştirmeye yönelik hizmetlerdir. Seneler süren tecrübe ile birlikte öğrencilerin her türlü psikolojik, gelişimsel süreçlerinin takibini yapmaktadır. Uzman kadromuz ile birlikte her öğrenciye ayrı program sağlanır ve kişilerin yaş gelişimine uygun olarak programlar uygulanır bu sebeple öğrencilerin tamamen kendi yetenekleri daha kolay keşfedilir. 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetinin Faydaları Nelerdir? 

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetinin faydaları öğrencilerin özel eğitimlerinde hem de örgün eğitimlerde büyük bir önem taşır.  Çocuklara sağlanan özel programlarla birlikte kişiler içerisinde bulunduğu toplumu daha iyi bir şekilde tanıyabilir, yeteneklerini keşfederek kullanabilir ve geliştirebilir, karşılaşılan problemleri çözme konusunda yeterlilik kazandırabilir ve en önemlisi bireylerin toplum içerisinde severek yapacakları bir meslek sahibi olmasına katkı sağlar. 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığın Katkıları  

Rehberlik ve psikolojik danışmanlığın katkıları öğrencilere sosyal olarak destek verirken aynı zamanda psikolojik gelişimi takip eder. Bu sayede öğrenciler ihtiyaç duydukları alanda destek alırlar ve geleceklerine daha iyi bir şekilde hazırlanabilirler. Destek eğitiminin alınması ile bu zamana kadar birçok öğrenci akademik olarak ve sosyal olarak önemli bir gelişim sağladılar. 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmalık Hizmetini Kimler Alabilir  

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetini kimler alabilir bakıldığı zaman öğrenci olan herkes alabilir. Yapılan profesyonel çalışmaların tamamen öğrenci merkezli olması gerekir ve bu danışmanlık hizmetinde öğrencilerin sınıf içi uygulamaları, gelecek planlaması yapılabilmektedir. Öğrenciler ile bilgi akışının sağlıklı bir şekilde yapılması ile öğrencilerin ilerlemesine katkı sağlanabilir. 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığın Çocuklar Üzerindeki Yararları 

Rehberlik ve psikolojik danışmanlığın çocuklar üzerindeki yararları öğrencilerin kişisel gelişimlerinin sağlanması ve gelecek hedefinin daha iyi yapılması açısından yararlıdır. Öğrenciler kendi potansiyelinde en yetkin olan noktaya ulaşarak topluma kazandırılmış olmaktadır bu sebeple danışmanlık almak isteyen kişiler bizlerle iletişime geçebilirler. Bizleri arayarak rehberlik ve psikolojik danışmanlık hakkında bilgi alabilir, randevu, değerlendirme, özel eğitim gibi birçok hizmet için ücretsiz hizmet alabilirsiniz. 

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Bizi arayarak izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. değerlendirme, özel eğitim, servis ve randevu tamamen ücretsiz, devlet destekli olarak sağlanmaktadır..