pandemide-ogrenme-kaybi

Pandemide öğrenme kaybı, okuldan uzak kalan ve eğitim sürecinde aksaklıklar yaşayan çocukların yaşadıkları en doğal durumlardan biridir. Öğrenme kaybı çocuğun eğitim öğrenim hayatından geri kalması ve öğrenme süreçlerinde eksiklik yaşamasıdır.

Pandemi sürecinde öğrenme kaybının engellenmesine yönelik atılan adımlardan biri de online eğitimlerdir. Eğitim her ne durumda olunursa olunsun bir bireyin gelişimi için zaruri olan ve eksikliğinde ömür boyu etkilerinin görülebileceği bir gerekliliktir.

Pandemide Öğrenme Kaybı Nasıl Engellenir?

Pandemide öğrenme kaybının engellenmesine ilişkin bazı yaklaşımlar bulunmaktadır. Çocukların evde kaldığı dönem boyunca sağlıklı bir öğrenme süreci yaşaması öncelikli olarak ebeveynlerinin tutumu ile ilgilidir. Ebeveynler tarafından takip edilen ve desteklenen çocukların pandemi sürecinde öğrenme kaybını en az düzeyde yaşamaları mümkündür.  

Öğrenme Kaybı Neden Ortaya Çıkar?

Öğrenme kaybı çocukların okul dönemi boyunca öğrendikleri bilgilerin okula ara verilmesi ile unutmasıdır. Öğrenme kaybının ortaya çıkmasının en büyük nedeni de eğitimden uzak kalmaktır. Günümüz şartlarında pandemi koşulları gereğince öğrenciler uzaktan eğitim ile okullarına devam ederken bazı zorluklar ile karşılaşmaktadır.

Öğrencilerin eğitim süreci boyunca yüz yüze eğitim avantajlarından uzak kalmaları ve otorite yoksunluğu gibi nedenler beraberinde öğrenmenin yavaşlamasına hatta kaybına yol açabilmektedir. Basit bir ifade ile öğrenme kaybının ortaya çıkmasının ana nedeni eğitimden uzak kalmaktır.

Öğrenme Kaybı Önlenebilir Mi?

Öğrenme kaybının önlenmesi mümkündür. Öğrenme kaybı temelde yerleşmemiş ancak öğrenme aşamasında olan bilgilerin pekiştirilmeden tekrarının bırakılması nedeni ile ortaya çıkar. Genellikle yaz tatili dönemlerinde öğrencilerin bütün bir yıl öğrendikleri bilgilerin unutmaları ile örneklendirilir.

Öğrenme kaybının önlenmesi için çocukların öğrenme eylemine devam etmesi gerekir. Pandemi sürecinde eğitim ve okuldan uzak kalan çocukların öğrenme kaybı ile karşı karşıya kalması çok doğaldır. Öğrenme kaybının önlenebilmesi için çocukların eğitimden uzak kaldıkları süre zarfında öğrendiklerini tekrar etmeleri gerekir.

İlginizi Çekebilir! Pandemide Dikkat Dağınıklığı Öğrenme Güçlüğü

Pandemide Öğrenme Kaybı İle Baş Etmek

Öğrenme kaybı sorunu özel eğitim alan öğrenciler için de sıkça karşılaşılan bir durumdur. Öğrencilerin öğrenme kaybı sorunu ile yüz yüze gelmelerinin günümüzde en büyük nedeni ise pandemi sürecidir. Pandemi sürecinde çocuklarınızın öğrenme kaybı yaşamasını engellemek için aktivite ve etkinlikler ile öğrendiklerini tekrar etmelerini sağlamalısınız.