pandemide-dikkat-daginikligi

Pandemi süreci yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkileyen bir dönemdir. Öğrenme, gelişme ve daha başka birçok alanda etkilenen çocuklarda dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğü gibi belirtiler de görülebilmektedir. Pandemide dikkat dağınıklığı sorunu ile çok daha sık karşılaşılması olanaklıdır.

Dikkat dağınıklığı çocuklar için özgül öğrenme güçlüğünün belirtileri arasında değerlendirilmektedir. Her çocuk aynı anda aynı gelişimi göstermez. Bazı çocuklarımızın öğrenme ve dikkat alanında diğer çocuklardan farklı olması sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Ömür boyu öğrenen bir varlık olarak insanın öğrenme sürecinin en yoğun olduğu dönem ise çocukluk dönemidir.

Dikkat Dağınıklığı Neden Ortaya Çıkar?

Dikkat dağınıklığı ailelerin çocuklarında fark ettiği sorunlardan biridir. Dikkat, bir öğrenme sürecinin gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak gerekli olan unsurlardan biridir. Dikkatini toplayamayan çocukların öğrenme süreçlerinin de çok daha uzun olduğu görülmektedir.

Dikkat dağınıklığının ise birden fazla nedeni olabilmektedir. Kimi zaman özgül öğrenme güçlüğü gibi sorunların nedeni olabilirken kimi zaman da çocuğun üstün zekalı olmasından kaynaklı olabilmektedir. Bununla birlikte pandemide dikkat dağınıklığı sorunu olan çocuklarını fark eden ebeveynler nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilemeyebilir.

Öğrenme Güçlüğünün Bir Belirtisi Olarak Dikkat Dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı çocukların öğrenmelerinin önündeki en büyük engellerden biridir. Öğrenme güçlüğünün bir belirtisi olarak dikkat dağınıklığı tek başına tanı konmasına yeterli bir gerekçe olarak görülmez.

Çocuklar için eğitim süreci bitmek tükenmek bilmeyen bir süreçtir. Okulda öğretmenleri ile evde oyuncakları ile öğrenmek onların gelişiminin bir parçasıdır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların sık gösterdiği belirtilerden biri de dikkat dağınıklığıdır.

Özgül öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı tanısı konan çocuklar için uzmanlar tarafından verilen özel eğitimler tercih edilmelidir. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların öğrenme süreçlerinde diğer çocuklardan farklı tepkiler vermesi oldukça doğaldır.

Çocuğunuzun özgül öğrenme güçlüğü yaşadığından şüpheleniyorsanız Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimize başvurarak ücretsiz değerlendirme süreci ile şüphelerinizi giderebilirsiniz.

Pandemide Dikkat Dağınıklığı Sorunu İle Nasıl Baş Edilir?

Dikkat dağınıklığı ve özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar için ev ortamında uzun süre bulunmak ebeveynleri ile bazı sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Unutulmamalıdır ki bu sorunlar ile karşı karşıya kalan çocukların davranışlarının nedeni bilinçli hareketleri değildir. Bu bağlamda pandemi sürecinde dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan çocukların eğitimlerine devam etmeleri gerekir.

Çocuklar için eğitim bitmek tükenmek bilmeyen bir süreçtir. Pandemi sürecinde okula gidememe durumu çocuğunuzun ihtiyacı olan özel eğitimi almasının önünde bir engel değildir. Hasbahçe online özel eğitim seçeneklerinden faydalanarak çocuğunuzun eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Özel eğitim merkezimiz bünyesinde ücretsiz değerlendirme, tanı koyma gibi farklı hizmetler de verilmektedir. Çocuğunuz için erken tanı ömrü boyunca avantaj sağlayacak bir gelişim sürecinin başlangıcı olabilir. Alanında deneyim kazanmış uzmanlarımız ve eğitimli kadromuz ile her çocuk için özel eğitimin mümkün olduğuna inanırız.