Çözger Raporu Nasıl Alınır?

ÇÖZGER yeni yönetmeliğe göre özel gereksinimli bireyler için “Sağlık Kurulu Raporları”nın yerine getirilmiş bir rapordur. Bu yönetmeliğe göre özel gereksinimli bireylere “Sağlık Kurulu Raporu” değil “ÇÖZGER” verilir. ÇÖZGER raporu, çocuğun özel gereksinimlerinin neler olduğunu belirten bir belgedir. Bu raporun amacı; özel gereksinimli bireylerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, sosyal ve ekonomik hak ve hizmetlerden yararlanmasının sağlanmasıdır.

Çözger raporu, 18 yaş altı çocuklar içindir. Bu raporu alabilmek için bazı adımlardan oluşan bir başvuru süreci bulunur.

Çözger Raporu İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Çözger raporu almak için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir.

  • Öncelikle 182 Alo Randevu hattından, hastanenin sağlık kurulu için randevu alınması gerekir.
  • Randevu tarihinde ve saatinde hastanede bulunulması gerekir. Sağlık kurulu bölümünde, konuyla ilgili bir evrak verilir. Bu evrak eksiksiz bir şekilde doldurulmalı.
  • Bir sonraki adımda başvuru doktorlara yönlendirilir. Doktorların yönelttiği soruların cevaplanması gerekir. Engel durumu bildirildikten sonra ilgili doktora yönlendirme yapılır.
  • Sağlık kurulundan alınan evrakların tesliminden sonra, verilen tarihte çocuğunuz ile gidip raporunuzu alabilirsiniz.

ÇÖZGER Raporu Ne İşe Yarar?

Çözger raporu ile çeşitli haklardan yararlanabilirsiniz.

  1. Evde bakım ücreti; özel gereksinim raporunda özel gereksinimli bireyin engel durumu değerlendirilmesi dikkate alınır. Çözger raporuna ek olarak, ekonomik olarak güçlükleri belgelenen engelli birey ve bakımları için evde bakım desteği sağlanabilir.
  2. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnası; Çözger raporunda “Özel Koşul Gereksinimi var (ÖKGV)” ifadesine yer verilmiş olması ÖTV indiriminden yararlanmada yardımcı olur.
  3. Eğitim Hakkı; zorunlu eğitim çağında olan özel gereksinimli çocukların eğitimi hakları hiçbir gerekçe ile ellerinden alınamaz. Özel eğitim kurumlarında eğitim görecek çocukların, engelli durumları beyan edildiğinde, eğitim ücreti devlet tarafından karşılanır.
  4. Şehir içi ulaşım; Çözger raporunda “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ibaresi yer alan bireyler ve bir refakatçisi (engelli kişi ile birlikte olmak şartı ile) şehir içi ve bazı şehirlerarası ulaşım imkanlarından ücretsiz olarak yararlanabilir.
  5. Çözger raporu ile aynı zamanda elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu ve internet faturalarında uygulanan indirimlerden yararlanılmasını da sağlar.

ÇÖZGER Raporu hakkında daha geniş bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Herkes Gelişmeyi ve Desteği Hak eder.