Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

dikkat dağınıklığı belirtileri

Dikkat dağınıklığı belirtileri nelerdir genel olarak birçok öğrencide görülen ve okuldaki başarısını etkileyen durum olarak görülebilir. Belirtileri ile birlikte dikkat dağınıklığı bazı durumlarda fark edilmesi zor bir durumdur. Çocuklarda dikkat dağınıklığı sorunu daha belirgin bir şekilde görülür ve özellikle okul ortamında, ders dinleme sırasında öğretmenler ile anlaşılabilir. Dikkat dağınıklığı belirtileri, 

 • Çocuklarda ders sırasında dikkatini verememe, özellikle sevmediği derslerde tamamen odaklanamama olabilir. 
 • Yetişkin olan kişilerde bazı işlere odaklanamama sorunu, verimli ders çalışamama durumu aynı zamanda çocuklarda da olabilir. 
 • İlk kez görüşülen kişilerin isimlerini akılda tutamama durumu ve simasını ayırt edememe durumu. 
 • Önemsiz olan dış uyarılara karşı duyarlı olunma durumu dikkat dağınıklığı belirtileri arasındadır. 
 • Önemsiz dış uyarı durumlarına karşı aşırı bir şekilde duyarlı olunma durumu da dikkat dağınıklığı belirtileri olmaktadır. 
 • Ders çalışma sırasında konsantre olamama sorunu ve en küçük gürültü veya harekette dikkatin hemen kopması sorunu. 
 • Sınav olurken basit hatalar yapma ve bu gibi benzer durumlarda dikkat dağınıklığı sebepleri arasında bulunuyor. 

Gibi durumlar dikkat dağınıklığı belirtileri arasındadır. Kişiler kendi sorunları ile alakalı dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliğini ayırt edebilmelidirler. Bununla birlikte kişiler uygun tedavi yöntemleri ve pratikle birlikte sorunlarının üstesinden gelebilirler. 

Dikkat Dağınıklığı ve Dikkat Eksikliği Arasındaki Farklar 

Dikkat eksikliğinde unutkanlık gibi durumlar gözlenebilir fakat dikkat dağınıklığı sorununda kısa süreli hafıza bozukluğu gözlemlenir. Dikkat dağınıklığı ile anlık yapılan işlerde hata görülebilir fakat genel sakatlık durumu bakıldığı zaman dikkat eksikliği kadar fazla gözlemlenmemektedir. Dikkat eksikliğinde meşgul olunan işlerde ve diğer günlük faaliyetlerinde sakarlık olabilmektedir. Dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği arasındaki farklar şu şekildedir, 

 • Dikkat eksikliğinde hiperaktivite ile beraber görülme oranı yüksek olmaktadır, dikkat dağınıklığı sorununda içine kapanık az hareketli kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. 
 • Dikkat eksikliği sorunu küçük yaşlardan itibaren gözlemlenebilir, tedavi süreci daha uzun olur yani ciddi anlamda hayatı etkileyen bir durumdur, dikkat dağınıklığı sorununda anlık duygulara göre açığa çıkabilmektedir, bununla beraber stres, uykusuzluk gibi faktörlerle beraber görülebilmektedir. 

Dikkat Dağınıklığı Neden Olur? 

Dikkat dağınıklığı sorunu birçok durumdan dolayı meydana gelebilmektedir. Dikkat dağınıklığı neden olur bakıldığı zaman 3 ana başlıklarda özetlenebilmektedir. Dikkat dağınıklığı sebeplerine bakıldığı zaman, 

 • Ortam, hava, ses gibi çevresel faktörler ve benzeri durumlar olabilmektedir. 
 • Kişisel faktörlerde, dikkat toplamayı öğrenememe durumu, eğlenceli ve bilimsel dikkat egzersizleri sayesinde bu problem büyük oranda üstesinden gelebilmektedir. 
 • Fiziksel faktörlere bakıldığı zaman 5 duyu organından herhangi birinde özellikle işitme ve görme durumunda problem veya eksiklik olma durumu olabilmektedir. 

Gibi durumlarda dikkat dağınıklığı sorunları meydana gelebilir, kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Dikkat dağınıklığı sorunlarının başında beyin kısmında hasara yol açan bir hastalık sebebinden dolayı olabilmektedir. Üstelik çevresel etmenlere bakıldığı zaman dikkat dağınıklığı normal bir sebep olabilmektedir. 

Dikkat Dağınıklığı İçin Ne Yapılmalı 

Dikkat dağınıklığı şikâyeti için herhangi bir ilaç kullanımı gerekmemektedir. Dikkat dağınıklığı için ne yapılmalı bakıldığı zaman ilaç tedavisi için problemin düzeyine bakılır. Dikkat dağınıklığı durumu için kişiler uzmanlara başvurarak bu konu hakkında eğitim alabilir ve dikkat dağınıklığının üstesinden gelebilirler. Dikkat dağınıklığı için ne yapılmalı bakıldığı zaman, 

 • Yetişkinlerde meydana gelen maddi durumlarda motivasyon eksikliği, çocuklarda başarmanın sonuçları gibi durumlar olabilir bu durumda kişilerin ilgisiz olduğu alanlarla alakalı motive edilmeleri büyük oranda dikkat dağınıklığını azaltabilirler. 
 • Yazılım destekli olan uygulamalarla beraber dikkat dağınıklığına iyi gelen akıllı teknolojilerden destek alınabilmektedir. 
 • Dikkat güçlendirme uygulaması bakıldığı zaman uzmanlarla beraber dikkat potansiyelinin arttırılması için egzersizler sunulur ve verilen egzersizler düzenli olarak kullanıldığında dikkat potansiyeli arttırılır. 
 • Dengeli beslenme, düzenli uyku ve spor yaparak kişiler dikkat dağınıklığı sorunlarının üstesinden gelebilirler. 
 • İlaçsız dikkat dağınıklığı tedavisi için psikolog rehberliğinde terapi süreçlerine dahil olunabilmektedir. 
 • Uzman hekim kontrolünde gerekli olan muayenelerle beraber ilaç kullanılabilir fakat dikkat dağınıklığı için ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir. 

Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı Belirtileri 

Dikkat eksikliği sorunu genellikle çocukluk döneminde başlayan bir sorundur. Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı belirtileri genellikle çocukluktan itibaren başlar. Dikkat eksikliği ile yaşam boyu süren etkilerle beraber kişilerin iş dünyasına ve okul dünyasına yansır, günlük hayatı ciddi bir şekilde bozan bir rahatsızlık olmaktadır. Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı belirtileri bakıldığı zaman, 

 • Dikkat dağınıklığı durumuna bakıldığı zaman yetişkinliğe giden yolda belirtiler azalsa da kişiler bu durum için tedavi alabilirler. 
 • Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı durumuna bakıldığı zaman yetişkin bireylerin iş hayatında sürekli olduğu sorunlarla beraber unutkanlık gibi sorunlar olabilmektedir. 
 • Ev içerisinde ev işlerini, yemek yapamama gibi durumlar olabilmektedir. Daha detaylı tanı için kişiler dikkat dağınıklığı testi yapılabilmektedir, bununla beraber kişiler uzman olan kişilerden yardım alabilirler. 

Dikkat Dağınıklığı Olan Çocuğun Özellikleri 

Dikkat dağınıklığı olan çocuğun özellikleri yetişkin bireylere göre daha şiddetli olabilmektedir. Dikkat dağınıklığı konusunda kişiler küçük yaşlarda olduğu zaman özellikle hiperaktivite gibi sorunlar olabilmektedir. Çocukların dikkat eksikliği olduğu zaman hiperaktivite sorunu daha fazla ortaya çıkar bununla beraber dikkat süresi ve yoğunluğunun yaşına göre olması gerekenden daha az olmasıdır.  Dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların özellikleri bakıldığı zaman, 

 • Çocukların özellikle okul yaşantısı daha zorlu geçer bununla birlikte ev içi ödevleri yapamama, sorumluluk almama gibi sebepler olabilmektedir. 
 • Dikkat eksikliği için evde neler yapılabilir bakıldığı zaman çocukların doğal aktivitelere daha fazla çıkması, basket, yüzme gibi aktivitelerle içerisinde fazla olması yararlı olabilmektedir. 
 • Çocukların dikkati aniden farklı uyarıcılarına doğru yönlenir, bununla birlikte asıl odaklanması gerektiğine odaklanamaz. 
 • Çocuklarda meydana gelen dikkat dağınıklığı sorunlarına bakıldığı zaman özellikle teknoloji ile iç içe olan ve sürekli olarak televizyon gibi dikkat dağıtıcı olan uyarıcılara karşı daha hassas olabilirler. 

Çocuklarda dikkat dağınıklığına ne iyi gelir bakıldığı zaman bilgisayar oyunları, tablet gibi alışkanlıklarından kontrollü uzaklaşması, bir hobi edinmesi olarak yapılabilir. Bunun dışında dikkat dağınıklığı sorunu için kişiler uzmanlardan yardım alabilir ve uzmanların verdiği etkinliklerle birlikte dikkat dağınıklığı sorunlarını çözebilirler.