Disleksi

Ebeveynlerin Disleksi Konusunda Bilmesi Gereken 5 Kural

Disleksi, normal zeka düzeyinde olan bir bireyin dil, okuma, ve yazma becerilerinde sorunlar yaşamasına neden olan öğrenme bozukluğudur. Disleksi, genellikle okuma bozukluğu şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda dikkat eksikliği ve hafıza gibi etkiler de görülebilir. Genellikle çocukluk döneminde gözlemlenen disleksinin; çok yavaş okuyup yazmak, kelimelerde yer alan harflerin sırasını karıştırmak, kötü yazı yazma gibi tipik belirtileri vardır.

Disleksili bireyler normal zekaya sahip oldukları için genellikle görüşleri ile ilgili sorunlar yaşamazlar. Disleksili çocukların birçoğu, özel ders ya da özel bir eğitim planı ile desteklendiğinde okulda başarılı olabilirler. Duygusal destek disleksiyle başa çıkma sürecinde oldukça önemli bir rol oynar. Dolayısı ile ebeveynlerin disleksi konusunda detaylı bilgi sahibi olması gerekir.

Disleksi Konusunda Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 5 Kural Nedir?

Çocuğuna disleksi teşhisi alan aileler, ona yardımcı olmak için elinden gelenin en iyisini yapmak ister. Bunun için disleksiye sahip olan bireylere yardım etmenin en iyi yollarından biri de ebeveynlerin öğrenme güçlüğü hakkında olabildiğince fazla şey öğrenmesidir. Çocuğunuz için yapabileceklerinizi öğrendiğinizde, onun ve kendi korkularınızı hafifletebilirsiniz.

  1. Ebeveynlerin bilmesi gereken en temel nokta disleksinin bir hastalık olmadığıdır. Disleksi özel bir öğrenim güçlüğüdür.
  2. Bir diğer önemli kural ise sabırlı olmanızdır. Diğer çocukların kolay öğrendiği konuları, disleksiye sahip çocuğunuz aynı hızda öğrenemeyebilir. Bu zor süreçte, okulda ve evde desteğiniz, sabrınız büyük önem taşır. Bu zorlu süreçte çocuğunuza destekleyici ve sevgi ile yaklaşmanız çok daha yararlı olabilir.
  3. Çocuğunuz, okumakta neden bu kadar zorlandığını anlamakta zorlanabilir. Ancak, bu durumu açıklayacak sebepler olduğunu öğrendiklerinde rahatlayabilirler. Çocuğunuza disleksi hakkında gerçekleri anlatırken pozitif bir tutum sergilemeniz, onların da bakış açısını değiştirebilir.
  4. Özel ve destekleyici eğitim planı da disleksili çocuklar için oldukça önemlidir. Disleksi ile ilgili öğrendiğiniz her detay, daha bilinçli hareket edebilmeniz açısından size rehberlik edebilir. Çocuğunuz için daha iyi bir eğitim planı oluşturabilir, bu sayede öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz.
  5. Çocuğunuzun daha kolay sosyalleşmesi ve özgüveninin artmasını desteklemek için disleksi öğrencilerine özel tasarlanmış okulları araştırabilir, bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzun okulda aldığı eğitimin yanı sıra ona, evde olan ilgi ve desteğiniz yaşamını kolaylaştırabilir.

Disleksi hakkında daha geniş bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her çocuk bizim için özeldir.