Evde Fizik Tedavi Ücretleri

Evde fizik tedavi ücretleri bakıldığında ücretlerde geçtiğimiz sene sağlık uygulama tebliği bünyesinde yer alan ücretlerde düzenleme yapıldığı bilinmektedir. Genellikle evde fizik tedavi ücretlerinde devlet hastaneleri ve özel hastanelerde iki farklı tarife yürütülür, bununla beraber özellikle tedaviye ihtiyaç gerektiren el, ayak, kas geliştirme, bacak bölümlerinde yaşanan rahatsızlıklara özel tarife uygulanmaktadır. 

Tüm tip vücut bölümleri bakıldığında D grubu ile nitelendirilen bel ile boyun fıtığı gibi bölümlerde nörolojik içeriklerde olan rahatsızlık durumunda A grubu başlığı ile bilinmektedir. Evde fizyoterapist ücretleri bakıldığında geçtiğimiz senelerde bu tarz bölümlendirme imkânı için farklı ücretler ödenmektedir ve ücretler gruplara göre fiyatlandırıldı.  

Evde Fizik Tedavi Ücretleri Neye Göre Belirlenir? 

Özellikle pandemi dönemi ile beraber sürekli olarak bilgisayar başında evde çalışan kişiler ile beraber fizik tedavi artış gösterdi. Fizik tedavi süreci kapsamında bu tarz rahatsızlıklarda doku ile hareket kaybı yaşanabilir. Evde fizik tedavi ücretleri bakıldığında genel olarak 30 ila 60 dakika arasında gerçekleştirilen seanslar genellikle gruplara göre ücretlendirilir ve tedavi sürecinde uzmanlar bu şekilde bir ücret uygular. Evde fizik tedavi ücretlerine bakıldığı zaman, 

  • Uygulama tebliği ile beraber 2020 senesi ile geçerli olan fizik tedavi seans ücretleri için her sene güncellenmektedir, güncelleme ile beraber gruplara ayrılan vücut rahatsızlıklarında tedavi yoğunluk durumuna göre indirim uygulandı. 
  • En fazla tedavi alınan vücut bölümlerine bakıldığında özellikle D grubu bölgesinde daha sık bir şekilde karşılaşılan rahatsızlıklar kapsamındadır ve 85 TL ila 200 TL arasında değişiklik sağlar. 
  • Özel hastanelerde sağlanan fizik tedavi ücretlerine bakıldığında diğer devlet kurumlarında şehirlere göre farklılık gösterebilmektedir, fizyoterapistlerde belirlenen seans tutarları 250 TL’ye kadar çıkabilir. 
  • Evde fizik tedavi raporu ile birlikte fizyoterapist olan kişiler bireylerin rahatsızlıkları konusunda bir tespit yaptıktan sonra ücretlendirmeleri sağlar. 
  • Seans ücretleri belirlenirken genellikle 45 dakika ile beraber 90 dakika arasında bir tedavi sürecinde yapılır ve gruplandırılarak fiyatlandırma yapılır. 

Evde Fizik Tedavi Ücretleri 2022 Nasıl? 

Evde fizik tedavi ücretlerine bakıldığında evde fizik tedavi SGK ile anlaşıldığı zaman fizik tedavilere ödenen ücretlerde bir miktar indirim uygulanmaktadır. SGK ile belirlenen tedavi ücretlerine bakıldığında 2022 senesi için şartlarda uygun bir şekilde tedavi görülebilmektedir. Bazı şartlara uymayan hastalarda özel hastaneler üzerinde görmüş oldukları tedavi masraflarını SGK karşılamayabilmektedir. 

İstenen bazı şartlara bakıldığında sigortasız olan bireyler, yeşil kartı olmayan kişiler ve GSS prim borcu bulunanlar olabilmektedir. Bu şartları sağlamayan kişiler SGK ile belirlenen ücret avantajlarından yararlanamazlar. Üstelik bireylerin sağlık raporunda bulunan seanslara katılım sağlanmazsa SGK ile fizik tedavi ücretleri karşılanmayabilmektedir. 

Özel Hastane Evde Fizik Tedavi Ücretleri 

Özel hastanelere başvuru yapan SGK’lı olan bireylerde belirtilen uygulamaları yaptırması dahilinde %10 oranında bir ücret indirimi olabilir. Bunlara ek olarak bir gün içerisinde yapılan ikinci tedavi seans masrafları SGK ile karşılanmaz.  Özel hastaneler üzerinde SGK desteği alınmadığında ücretlerde artış görülmektedir. 

SGK ile anlaşmalı olan uygulamaların bir kısmı, felç, boyun, sırt bel rahatsızlıkları, nörolojik yaralanma durumu, kireçlenme ile osteoporoz tedavisi, ameliyat sonraki desek tedavisi, romatizmal rahatsızlık ile bağ yaralanmaları olabilmektedir. Daha birçok detaylı bilgi fizik tedavi ücretleri ile beraber hastanelerden bilgi alabilirsiniz. 

Fizik Tedavi Seans Ücretleri Nedir? 

Fizik tedavi seans ücretleri bakıldığında geçen senelere göre daha makul fiyatlar ile güncellenmiş durumda. Geçen seneden itibaren farklı olarak rahatsızlıklar gruplara ayrıldı ve 4 farklı grup ile meydana gelen rahatsızlıklar da A, B, C ve D grubu olarak adlandırılmaktadır. Fizik tedavi seans ücretleri bakıldığında her grup için belirlenen fizik tedavi fiyatı 85 TL ila 200 TL arasında olabilmektedir. Fizik tedavi seans ücretleri belirlenirken, 

  • Özel hastaneleri tercih eden bireylerin SSK ve SGK ayrıcalıklarından yararlanabilmeleri için farklı koşulların sağlanması gerekmektedir. 
  • Belirlenen şartları sağlayan bireyler için fizik tedavi süreci kapsamında ücrette belirli bir oranda indirim uygulanabilir. 
  • Doktor muayenesi ile beraber 1 adet fizik tedavi seansı özel hastaneler üzerinde uygulanan, 1 fizyoterapi seansı ve yoğun tedavi seansları farklı şekilde ücretlendirilir. 
  • Yapılan fiyatlandırmalarda en önemli noktalardan biri seans adedi olmaktadır ve tedavinin yoğunluğu bakıldığında daha yoğun bir tedavi süreci gerektiren rahatsızlık durumu da uzman hekimler ile merkezlerde daha fazla ücretlendirmeye tabi tutulmuş olmaktadır. 
  • Fizik tedavi seansları evde yapıldıkları zaman hastaneler veya kliniklerde yer alan büyük boyuttaki cihazlarla beraber daha portatif olanları sağlanmaktadır ve bu cihazların daha küçük olması daha güçsüz olduğunu göstermez. 

Evde Fizyoterapist Ücretleri 

Evde yapılan fizyoterapist ücretleri bakıldığında öncelikle fizyoterapistin kendisi ile görüşmeniz daha kesin bir sonuç sağlamaktadır. Bu sebeple size hizmet verecek bir fizyoterapist ile beraber kliniklere göre evde yapılması daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Evde fizik tedavi uygulamalarında genellikle ciddi bir fark bulunmaz ve arada yer alan küçük farklar ise fizyoterapistin ulaşım ile harcamış olduğu zaman ile masraftan kaynaklanabilmektedir. 

Evde fizyoterapist ücretleri konusunda birçok kişi hastane ile klinik ortamda kullanılan fizik tedavi cihazları veya aletleri sebebi ile bu hizmeti evde alamayacağını düşünmektedir fakat bu durum her zaman doğru değildir. Fizik tedavi cihazlarının taşınabilir olan boyutları bulunur ve kişiler rahatlıkla evde profesyonel destek alabilirler.