fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı nedir genellikle sinir sıkışması, kırık ve benzer olan işlemler için ön cerrahileri ile beraber farklı işlemler yaparlar ve kişilerin kaslarında meydana gelen bu sorunlar için özel hareketler yaptırırlar. Fizik tedavi ile beraber rehabilitasyon uzmanı olan kişiler üniversitelerde gerekli olan bölümleri bitirdikten sonrasında yetkinlik kazanırlar ve özel kliniklerde hizmet verebilirler. 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı bakıldığında inme sonrasında meydana gelen hareketler, kas ve sistemleri ile beraber belirli hareketler, vücut felci durumu, kas ve kemik ağrısı sorunları için hizmet verilmektedir. Genellikle fizik tedavi ile rehabilitasyon hareket ve işlevsel yetiler konusunda hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklarda Faydalıdır? 

Fizik tedavi ile rehabilitasyon tamamen birbirinden farklı olmaktadır. Rehabilitasyon genellikle her şeyi orijinal hale getirme anlamıdır ve tekrardan forma sokma süreci olmaktadır. Her türlü hastalığı kapsamlı olarak tedavi programına dahil edebilir. Fizik terapi ile rehabilitasyonda harekete odaklanma ile beraber bedensel güç konusunda destek sağlar ve uygulamada iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Fizik tedavi ile rehabilitasyon hangi tedavilerde kullanılır bakıldığında, 

  • Eklemler, kemikler ve yumuşak doku sorunları konusunda kronik ağrı, omuz ağrısı, sırt, boyun gibi sorunlarla beraber yaralanma ve travma konusunda destek sağlanır. Spor yaralanmaları, kemik kırıkları, yanıklar, omurilik yaralanmaları olabilir. 
  • Beyin ve sinir sistemi hastalıkları ile beraber felç durumu, Parkinson hastalığı, MS sorunu ile beraber birçok hastalıktan kaynaklanan travmatik beyin hasarı ile hareket problemleri olabilmektedir. 
  • Kalp krizi sonrasında kalp ve dolaşım problemleri olabilir. 
  • Solunum ile akciğer hastalıkları ile beraber astım, kistik fibroz, kronik akciğer hastalıkları ile beraber birçok sorun olabilir. 
  • Ağır enfeksiyonlar, büyük ameliyatlar, kanser tedavileri gibi tıbbi tedavilerin yan etkileri olabilir. 
  • Bazı doğum kusurları ile genetik hastalıklar ve gelişimsel yetersizlikler olabilmektedir. 

Fizik Tedavi Uzmanı Nedir? 

Fizik tedavi yani fizyoterapi insanların hastalık ve yaralanma sonrası güçlerini geri kazanmalarına destek sağlar. Yaralanma sonrası güçlerini geri kazanmaları ile sakatlık yaşayan bireylerin bedensel işlevleri ile hareketleri iyileştirilir ve genel sağlık düzeylerini korumaya, yükseltmeye yardım eden bir sağlık uzmanlığı olabilmektedir. Fizik tedavi uzmanı bakıldığında kişilerin daha güçlü ve esnek hale gelmesine yardımcı olur ve bireylerin hareket serbesti ile yeteneğini arttırır. 

Fizik tedavi uygulamaları ile daha kolay nefes almanız sağlanır, ağrılarınız azaltılır, hareketliliğiniz arttırılır ve aktif kalmanız sağlanır. Fizik tedavi birçok alanda yardımcı olur ve özellikle spor yapan bireylerde yaralanma durumunu önemli ölçüde engellemektedir. 

Rehabilitasyon Uzmanı Nedir? 

Rehabilitasyon uzmanı genellikle yaralanma ve hastalık sebebinden dolayı kaybedilen bir zihinsel, fiziksel veya bilişsel olan yeteneklerin geri kazandırılmasını sağlar. Yaralanma ile beraber hastalıkların iyileşme sürecinde uzun vadeli olan sağlık koşulları için de önemlidir ve temel hastalıkların tedavi ile beraber komplikasyonların önlenmesinde etkili olmaktadır. 

Rehabilitasyon işlevleri bakıldığı zaman engelliliğin tedavisi ile beraber işlevini geliştirmek, yapay uzuvlara uyum sağlamada yardımcı olmak, hastaların çevresini ona uygun şekilde değiştirmek, has ile aileyi eğiterek yaşam tarzı değişikliklerine uyumlarında yardımcı olmak olabilir. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ne Yapar? 

Rehabilitasyon ekibi ile beraber fizyoterapist olan kişiler her sorun için hem kısa hem de uzun vadeli hedefler koymaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı bakıldığında birçok durum için hedefler insanların tekrar yürümesi olabilmektedir.  

Bunun dışında günlük yapmaları gereken aktivitelere bakıldığında kişisel bakım, giyinme, banyo, alışveriş gibi birçok durumda yardımcı olunabilir. Bununla beraber kişilerin yaşam kalitesi arttırılır ve başka kişilere olan bağlılık seviyesi düşürülmektedir ve topluma geri dönüşün güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Yöntemleri Kullanır? 

Her bireyin tedavisi tamamen kendine özel gereksinimlere uygun olarak düzenlenmektedir. Manuel olan tedavilere bakıldığı zaman bir fizyoterapist olan kişiler vücut dokularını manipüle eder ve harekete geçerek masaj yapmak için kullandığı teknik olmaktadır. Bununla beraber derin doku masajı ile burkulma tarzında ki kas gerginliği hedeflenir ve kaslarda diğer yumuşak dokulardaki gerilimi serbest bırakması için baskı uygular. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hangi yöntemlerle uygulanır bakıldığında, 

  • Egzersiz programları uygulanır ve vücudun belirli bazı bölgelerinde hareket ve kuvvet arttırılmasına yönelik egzersizler sağlanır. 
  • Yüzme, yürüme gibi tüm vücudu hareket ettirecek aktiviteler yapılır ve böylece kişiler eski fonksiyonlarına kavuşabilirler. 
  • Bazı kliniklerde derin ve ılık bir suda su terapisi egzersizleri yapılır ve farklı su tedavi egzersizleri uygulanır. 
  • Fiziksek aktiviteleri arttırmaya yönelik yapılan aktiviteler ile beraber korumanıza yardımcı olacak egzersizler sağlanır. 

Nasıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Olunur? 

Nasıl fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olunur bakıldığında fizyoterapist ile beraber rehabilitasyon uzmanı olmak isteyen bireyler üniversitelerin 4 senelik olan bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Öğrenciler bu eğitimler boyunca fizyoloji, anatomi, fizik gibi temel dersler görürler. Ortopedi, dahiliye, nöroloji gibi temel tıp dersleri ile beraber hem teorik hem de uygulamalı olarak alabilirler. 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları sorunları teşhis ederek bir tedavi planı uygular ve hastaların fiziksel durumunu değerlendirir. Hastaları eğitir ve özellikle birçok sorun için destek sağlayan kişiler olmaktadır. Hastalar ile ailelerini sağlıklı yaşam tarzı sürmeleri için yardımcı olurlar ve bireylerin hayatına kavuşturulması için destek sağlanmaktadır.