Özel Gereksinimli Bireylere Ebeveynlik Yaparken Evliliğinizi Güçlü Tutmanın Yolları

Aileler, çocuklarının özel gereksinimli bireyler olduğunu öğrendiği zaman endişe ve korku yaşayabilir. Birçok duygu yoğunluğu ile ebeveynlik yapmaya çalışırken evliliklerini de güçlü tutmaya çalışırlar. Ebeveynlerin sağlıklı bir ilişki içerisinde olması, çocukların mutluluğunu ve huzurunu olumlu yönde etkiler. Özel gereksinimli bireylere ebeveynlik yaparken çiftlerin evliliklerini unutmaması ve ön planda tutması gerekir.

Özel Gereksinimli Bireylerin Ebeveynlerinin Tepkileri Nelerdir?

Çocuklarının özel gereksinimli olduğunu öğrenen ebeveynler 3 aşamalı bir kabullenme sürecinden geçebilir. Bu aşamalar şöyle;

  • Aşama: Ebeveynler ağlama, tepkisiz kalma ve çaresizlik hissetme gibi tepkiler vererek şok yaşayabilir. Ardından, çocuğunun özel gereksinimli olduğunu kabul etmeyerek inkâr duygusunu hissedebilir. Anne ve babanın kendine kızması, yetersiz hissetmesi ve başarısızlık duygusu yaşaması sonucunda depresyon meydana gelebilir.
  • Aşama: Sevgi ve kızgınlık gibi karışık duygular yaşanabilir. Özel gereksinimli bireylere ebeveynlik yaparken evliliklerini unutabilir, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını göz ardı edebilirler. Aileler, cezalandırıldıklarını düşünerek suçluluk hissedebilir. Kızgınlık duyarak çocuklarının özel durumunu kabullenmekte zorlanabilirler.
  • Aşama: Aileler, çocuklarının engelini ortadan kaldırmanın yollarını araştırırken yanlış kişilerden yardım isteyebilir. Ebeveynler, çocuklarının farklı özelliklere sahip olduğunu gerçekçi bir şekilde düşünerek verimli bir ilişki kurmaya çalışır. Kabul adımında ise, çocuklarının durumunu kabul edip uyum sağlamaya çabalar.

Özel gereksinimli bireylere ebeveynlik yapmak, sabır ve hoşgörü isteyen bir süreç ile gelişir. Aynı zamanda, çiftlerin evliliklerini unutmaması ve güçlendirmesi için çabalaması gerekebilir.

Özel Gereksinimli Bireylerin Ebeveynleri Evliliklerini Nasıl Güçlü Tutar?

Özel gereksinimli bireylere ebeveynlik yapmak, anne ve babaların birbirini unutmasına ya da gerginlik yaşamasına neden olabilir. Ebeveynlerin birbirine sevgi ve saygı göstermesi, çocukların ihtiyaçları arasında yer alır. Onların mutlu ve huzurlu bir ilişki görmesi, özel durumlarını olumlu yönde etkileyebilir. Özel gereksinimli bireylere ebeveynlik yaparken evliliği güçlü tutmanın yolları;

  • Çiftlerin birbiriyle sağlıklı bir iletişim kurması gerekir. Çocukları ya da yaşadıkları hakkında konuşmak, verimli bir ilişkinin anahtarıdır.
  • Gerektiğinde, eşinizle geçireceğiniz zamanı arttırmak ya da onun istek ve ihtiyaçlarını önemsemek evliliğinizi iyileştirebilir.
  • Çiftlerin düzenli olarak zaman geçirmesi, bağlarının derinleşmesini sağlar. Birlikte yürüyüş yapmak, akşam yemeği yemek ya da pikniğe gitmek gibi aktiviteler, ilişkinin stresini azaltabilir.
  • Profesyonel bir destek almak, evliliğinizin ve ailenizin güçlü kalması için önemli bir yöntemdir. Birbirinize dürüstlük ve sevgi çerçevesinde davranmanız gerekir.

Özel gereksinimli bireylere ebeveynlik yapmak hakkında daha geniş bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Herkes Gelişmeyi ve Desteği Hakeder.