hasbahce-koronavirüs-tedbirleri

Covid-19 salgını sürecinde özel eğitim alma amacı ile kurumumuzda bulunan tüm çocuklarımızın sağlığını korumak, olası tehditlerden çocukları korumak ve güvenli bir eğitim alanı oluşturmak için birçok Covid-19 Tedbirleri alınmaktadır.

Dünya genelinde yayılım göstermiş olan Korona virüsten kurtulmak için sağlık alanında ciddi araştırmalar ve aşı uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Süreç boyunca bu virüsten korunmak için alınması gereken bir dizi tedbir bulunmaktadır. Bu tedbirlerin her biri özel eğitim merkezimiz bünyesinde eğitim alan çocuklarımız ve hizmet veren eğitmenlerimizi korumak amacı ile alınmaktadır.

Hasbahçe Özel Eğitim Merkezi Covid-19 Tedbirleri

Salgın sürecinde sadece kurum ve kuruluşlar değil aynı zamanda tüm insanlık kendini korumak için gereken tedbirleri almakla yükümlüdür. Bu süreçte gereken tedbirlerin alınması konusunda yardıma ihtiyacı olan her bir çocuğumuz için özel uygulamalar ile daha hijyenik ortamlar oluşturmak ana hedeflerimizden biridir.

Kurumumuz tarafından alınan tedbirler temel olarak serviste ve kurumda alınması gereken önlemler olarak ayrılmaktadır. Bununla birlikte ister serviste ister kurum bünyesinde olsun personellere ve çocuklara yönelik gerçekleştirilen tedbir uygulamaları da bulunmaktadır.

 • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezimiz bünyesinde eğitim alan çocuklarımız ve çocuklarımızın ebeveynleri için bilgilendirici önlem afişleri ve metinleri hazırlanmıştır. Bu metinler ile sosyal mesafe kuralı, maske kullanımı gibi hijyen kuralları hakkında daha detaylı bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Öğrenci ve personellerin kurumda bulundukları gün ve saatler hijyen şartlarının korunması amacı ile düzenli olarak kaydedilerek kontrol edilmektedir.
 • Kurumumuzda bulunan her bir öğrenci sayısı sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturma düzenine tabi tutulur ve yine sosyal mesafe kuralı kapsamında eğitimi sürdürülür.

Öğrenci Servislerinde Alınan Covid-19 Tedbirleri

Öğrenci servisleri, çocukların eğitim almak için her gün kullandıkları araçlardır. Bu araçların hijyenik olmama durumu beraberinde birçok çocuğun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu bağlamda öğrenci servislerimiz için gereken tüm tedbirler kurumumuz tarafından alınmaktadır. Bu tedbirlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Servis araçları öğrencilerin taşınması işlemi için gerçekleştirilen her servis sonrasında dezenfekte edilerek hijyenik hale getirilmektedir.
 • Servis taşıma kapasitesi kapsamında taşınacak öğrenci sayısı belirlenirken sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak servis kapasitesi belirlenir.
 • Servisleri kullanacak tüm personel ve öğrenci ve velilerin ateş ölçümü yapılarak servise alınır.
 • Serviste sürekli el dezenfektanı bulundurulur. Bu bağlamda servisi kullanan kişilerin sürekli olarak dezenfektan kullanma imkanları mevcuttur.
 • Servis bünyesinde bulunan tüm kişiler maske takmalıdır. İki yaşından büyük olan ve maske takma olanağı bulunan öğrencilerimizin de maske takması talep edilir.

İlginizi Çekebilir! Pandemide Dikkat Dağınıklığının Öğrenme Üzerine Etkileri

hasbahce-ozel-egitim-merkezi-koronavirus-tedbirleri

Özel Eğitim Merkezimiz Bünyesinde Alınan Covid-19 Tedbirleri

Özel eğitim merkezimiz öğrencilerimizin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile faaliyet gösteren bir kurumdur. Çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları ve sağlıklı bir eğitim süreci ile toplum ile daha uyumlu, sağlıklı bireyler olmaları için özel eğitim merkezlerinden faydalanılmaktadır. Merkezimiz bünyesinde öğrencilerimizin hijyen koşulları ile eğitim alması amacı ile birçok tedbir alınmaktadır. Bu tedbirlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Kurumumuz kapsamında ateş ölçer ve gereken tüm dezenfektan gereçleri öğrencilerimizin ulaşabileceği uygun yerlere konumlandırılmış şekilde etkin olarak kullanılmaktadır.
 • Kullanılmış maske ve eldivenlerin atılması için uygun kapaklı ve pedallı çöp kovaları bulundurulmaktadır.
 • Kurum girişinde merkezde bulunacak herkesin ateş ölçümü gerçekleştirilmektedir. Ateşi 38 dereceden yüksek olan kişiler, Covid-19 nedeni ile tanı almış kişiler ve ebeveynleri kurum içerisine alınmamaktadır.
 • Kuruma giren tüm kişilerin maske takması zorunludur.
 • Kurum genelinde öğrenci ve velilerimiz için gereken tüm tedbir seminerleri verilmektedir. Tedbir almanın bir parçası da gerekli bilgilendirmelerin yapılmasıdır.
 • Sınıflarda eğitim alan öğrenci sayısı teması minimuma indirmek üzere belirlenmektedir.
 • Sınıflar ve odalar sürekli olarak havalandırılarak ortamdaki havanın değişimi sağlanmaktadır.
 • Öğrencilerin eğitim amacı ile kullandıkları oyun hamuru benzeri tüm araçlar bireyseldir. Başka öğrenciler ile paylaşılamaz ya da ortak kullanılamaz.
 • Kurumumuzda bulunan toplu kullanım alanlarının her birinde öğrencilerin sosyal mesafe kuralına uygun hareket etmesi için gereken önlemler alınarak hareket edilmektedir.
 • Süreç boyunca virüs yayılımına olanak tanıyacak bazı toplu ortamlar ve öğrencilerin birbirlerine temas etmelerini gerektirecek uygulamalar yasaklanmıştır.
 • Asansör kullanımı için mevcut kapasitenin üçte biri kapasite ile kullanım sağlanmaktadır.
 • Kurumumuz bünyesinde bulunan tüm tuvaletlerde sıvı sabun, dezenfektan ve kağıt havlu benzeri araçlar mevcuttur.
 • Kurum genelinde öğrencilerin eğitim aldıkları tüm bölümler ve eğitmenlerin bulundukları bölümler dahil olmak üzere sürekli dezenfekte işlemleri gerçekleştirilmektedir.
koranavirus-tedbirlerimiz

 

Kurumumuzda Eğitim Alan Öğrencilerimize Yönelik Alınan Önlemler

 • Salgın sürecinde kurumumuz bünyesinde eğitim alan tüm öğrencilerimize sosyal mesafenin korunması ve maske, dezenfektan kullanımı hakkında gerekli eğitim verilmektedir.
 • Öğrencilerin el hijyeni, yüz hijyeni gibi tedbir alınması gereken alanlarda bilgilendirmesi yapılmaktadır.
 • Öğrencilerde bez değişimi ya da öğrencinin belli faaliyetleri yerine getirmesi için yardım gerekliliği bulunduğunda yardım edecek olan personel ellerini işlem öncesinde ve sonrasında mutlaka dezenfekte etmektedir.
 • Herhangi bir kişinin tanı almış olması halinde kişinin bulunduğu ve temas ettiği kişiler için izolasyon alanı oluşturulmaktadır. Bu alanın temizlenmesi ve havalandırılması işlemleri tamamlanmadan kesinlikle alan tekrar kullanılmamaktadır.

Kurumumuz bünyesinde öğrencilerimizin sağlığını korumak için birçok tedbir alınmaktadır. Hasbahçe Özel Eğitim Merkezi kapsamında eğitim alan tüm öğrencilerimizin sağlığı önceliğimizdir.