Dikkat Eksikliği İçin Evde Neler Yapılabilir

Dikkat eksikliği için evde neler yapılabilir bakıldığı zaman bazı dikkat geliştirici etkinliklerle, eksiklikler genellikle kısa sürede dikkat sorununu azaltılabilmektedir. Dikkat eksikliğine bakıldığı zaman kişilerde unutkanlık, dağınıklık, dikkati belli bir noktaya toplayamama sorunu, dikkatsiz bir şekilde hata yapma gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Dikkat eksikliği genel olarak 7 yaşından önce başlar ve genellikle okul senesinde tespit edilir. Dikkat eksikliği için evde yapılabilecekler, 

 • Dikkat eksikliği konusunda özellikle çocuklarda başladığı bir oyunu bitirmeden kalkmamasını sağlamak ve farklı bir oyuna geçmesine izin vermemek. 
 • Dikkat eksikliği için evde neler yapılabilir bakıldığı zaman çocukların oyununa katılarak dikkati arttırmak için süreyi uzatmak. 
 • Eğer bireylerin bir şey yapması isteniyorsa uzaktan söylemeden yanına giderek söylemek ve inada bindirmeden başına geçene kadar başında beklemek. 
 • Çocukların odasını toplama saati ve günü belirlemek, bununla beraber odalarının nasıl organize edileceği konusunda yol göstermek. 
 • Ders çalışma programlarını birlikte oluşturmak ve çalışma süresini en fazla 30 dakikalık sürelerle sınırlandırma. 
 • Çalışma ortamında dikkat dağıtacak durumların bulunmaması ve derslerinin aynı yerde ve aynı zamanda çalışmasını sağlamak. 
 • Kişiler günlük plana uyduğu zaman kişileri takip etmek ve hafızayı geliştirmeye yönelik hizmetler sağlamak. 

Bireyler dikkat eksikliği nasıl giderilir konusu için uzman kişilerden yardım alabilir ve dikkat sorunlarının üstesinden gelebilirler. Meydana gelen dikkat eksikliği belirtileri ile beraber çocuk yaştan yetişkinliğe kadar sorunlar meydana gelebilmektedir. 

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nedir? 

Dikkat eksikliği belirtileri çocuklarda okul öncesi eğitimlerde kendini gösterebilir ve genellikle ilkokul döneminde kesinleşir. Dikkat eksikliği belirtileri bakıldığı zaman öncelikle geç odaklanma sorunu, odaklanma eksikliği, detaylarda ilgisizlik, işi bitirmeden diğerine geçmek, iş yerinde veya okulda sürekli olarak verimsizleşme veya stres durumu, derinlikle düşünememe sorunu, iş hayatında meydana gelen dinleme ilgisizliği, işleri ertelemek veya yarım bırakmak gibi belirtiler olabilmektedir. 

Dikkat Geliştirme Etkinlikleri 

Dikkat geliştirme etkinlikleri ile birlikte çocuk olan kişiler ve yetişkin bireyler uygulayabilirler. Dikkat geliştirme etkinlikleri yapılmadan önce dikkat eksikliği bozukluğu için detaylı analiz ve muayene yapılabilmektedir. Bunun için klinikler üzerinden dikkat geliştirici egzersizler hakkında bilgi alınabilir. Dikkat geliştirme oyunları konusunda, 

 • Kelime merdiveni oyunu oynanabilir, bunun için ilk olarak bir konu başlığı seçilir ve bununla birlikte kişiler aileleri ile veya grupları ile beraber oynayabilirler. 
 • Kelime oyunu ile söylenen kelimelerin bittiği ses ile başlayan kelimelerin söylenmesi istenir bununla birlikte daha öncesinden söylenen özel isim veya kelime kabul edilmez. 
 • Hangisi eksik oyunu ile birlikte geometrik şekiller sırası ile dizilir çocuklar ilk olarak bu şekle bakar ve sonrasında arkasını döner. Oyunun devamında geometrik şekillerden birisi çıkartılır ve saklanır çocuklardan hangi şekillerden eksik olduğu belirlenir. 
 • Hangisi fazla oyunu konusunda meyve ve sebze kartları dizilir bununla birlikte sayısı çocukların seviye ve yaşına göre belirlenmektedir. Çocuklar dikkatli bir şekilde bakar, arkasını döner ve kartların arkasına bir kart eklenerek çocuktan fazla olan karşı bulması istenir. 

Ergenlerde Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir 

Ergenlik dönemi bireylerin en önemli dönemleridir bununla birlikte ergenlik döneminde dikkat dağınıklığı veya dikkat eksikliği sorunu yaşayabilmektedirler. Ergenlerde meydana gelen dikkat eksikliği sorununa bakıldığı zaman dikkat eksikliği yaşayan kişiler dersi dinlemekte sorun yaşar ve sabırsızlık, çabuk sıkılma gibi birçok sorun yaşayabilirler. Ergenlerde dikkat eksikliği nasıl giderilir bakıldığı zaman, 

 • İlaçsız ve ilaçlı olarak muayene ile yapılır ve tedaviler uygulanabilir. Fakat bunun için kişilerin mutlaka bir hekim ile birlikte görüşmesi gerekir. 
 • Dikkat eksikliği gidermenin en önemli sebebi düzenli olarak egzersiz yapmaktır ve bu egzersizlerle beraber beyin egzersizi yapılır. 
 • Fiziksel olarak egzersiz yapılabilir bununla beraber kişiler hobi edinebilir veya enerjilerini atacakları farklı spor alanlarına yönelebilirler. 
 • Ders çalışma alanlarında bulunan eşyaların minimal düzeye inmesi ve çalışma masalarında hiçbir eşya bulunmaması sağlanır. 
 • Teknolojik aletler ile birlikte sosyal medyanın olabildiğince azaltılması sağlanır ve bununla birlikte kişilerin günlük program yapmanı önerilir. 

Beynin tembelleştirilme durumu ile dikkat eksikliği meydana gelir bu sebeple kişilerin en az şekilde dikkat eksikliği yaşaması için gündelik yaşamında sürekli olarak egzersiz yapması gerekir. Bununla beraber ciddi olan sorunlarda bireyler mutlaka doktor ile görüşebilirler. 

Dikkat Eksikliğine İyi Gelen Besinler 

Dikkat eksikliğine iyi gelen besinler ile kişiler bu sorunu en az düzeye indirebilirler. Özellikle protein açısından zengin beslenme durumuna bakıldığı zaman koyun eti, kümes hayvanları, yağsız sığır eti, balık, yumurta, soya ve az yağlı süt ürünleri, fasulye gibi gıdalar yararlı olabilmektedir. Dikkat eksikliğine iyi gelen besinler için, 

 • Protein açısından zengin olan gıdalarda beyin hücrelerinde birbiri ile iletişim kurması sağlanır ve bu sebeple salınan kimyasallarla beraber birbiri ile iletişim kurması sağlanır. 
 • Protein, kan şekerinde belirlen dalgalanmalar önlenir bu sayede hiperaktivite ve dürtüsel sorunlar en aza indirilir. 
 • Protein ağırlıklı olan kahvaltı ile vücut üzerinde beyni uyarak besinler tüketilerek güne başlanır bu sebeple daha dikkatli ve odaklanmış olmak isteyen kişiler gün boyunca yağsız protein tüketmelidir. 
 • Dikkat eksiliği için beslenmelerde omega-3 mutlaka sağlanmalıdır çünkü bu vitaminin sinir hücresi ve beyin fonksiyonunda önemli olduğu görülmektedir. 

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Egzersizleri 

Yetişkinlerde meydana gelen dikkat eksikliği egzersizlerine bakıldığı zaman kişilerde gün içerisinde dikkatlerini geliştirecek aktiviteler yapabilirler. Yetişkinlerde dikkat eksikliği egzersizleri için bireyler yardım alabilirler. Bununla birlikte bireylerin dikkat eksikliği için yapabileceği bazı egzersizler şu şekilde olmaktadır, 

 • Kişiler iş yaşamında ve akademik alanlarında planlama ve organizasyonu her gün günlük olarak yapabilir ve bunları yazarak uygulayabilirler. 
 • Ani duygulara bağlı olarak gereksiz konuşma, sabırsızlık, ilgisizlik durumunu tespit ederek sorunlarının üstüne gidebilirler. 
 • Çalışma veya toplantı ortamlarında aniden ayağa kalmak gezinmek gibi aktiviteleri yapmadan olabildiğinde dikkat sağlamaya çalışmalılar. 
 • İş hayatında meydana gelen motivasyon sorunlarının üstesinden gelmek için uzmanlardan yardım alabilirler. 
 • Psikolojik kökenli olan sorunlarının üstesinden gelmek için yardım alabilirler. Hobi veya bir spor dalına yoğunlaşarak kişiler çeşitli aktiviteler yapabilirler.